Ostatnie lata to nieustanny postęp modelu konsumpcjonizmu. Ludzie kupują, ciągle poszukują nowych produktów i pragną mieć coraz więcej. Nic nie świadczy o tym, że ten trend się szybko odwróci. Zakupywanie wartościowych wyrobów to jedno, ale bierzemy pod uwagę oprócz nich kosmetyki, jedzenie – po prostu to, co jest nam niezbędne do egzystencji. Sporo osób nie zatrzymuje się zbytnio i dzięki temu, nie ma nawet czasu pójść do sklepu. Dobrym wyjściem może okazać się sklep internetowy – który może przynieść okazałe dochody.
Sklep internetowy – dlaczego i jak?
Każdy z nas łatwy wyliczy wiele przykładowych jednostek, nie mających chwili wytchnienia. Zakupów dokonują w hipermarkecie raz na dwa tygodnie, by oszczędzić sobie wiecznego chodzenia po niezastąpione towary. W XXI wieku część sklepów poszła zdecydowanie naprzód i gwarantują takim osobom dowóz asortymentu do domu.
Wyżej przywołana kwestia tyczy się zwłaszcza ludzi zajętych, przebywających w nieskończoność w biurze. Nie wyglądają na zachwyconych, gdy należy zrobić chociażby świąteczne zakupy. Pracoholicy z ochotą wykorzystują wtedy sklep internetowy i masowo kupują niespodzianki dla bliskich. Tak więc – stają się oni naszą grupą docelową, jak widać na załączonym obrazku – bardzo szeroką.
Nakreśliliśmy już fundamentalny powód zorganizowania sklepu internetowego, a więc należy przemyśleć jak nasz sklep ma wyglądać. Nie ma sensu mieć wymagań z księżyca. Jeśli sklep internetowy ma nam określone korzyści, wtedy wychodzimy od tak zwanej analizy SWOT. Ocena silnych oraz słabych stron, perspektyw i ryzyka to totalna podstawa. Dotyczy to zarówno naszego nowo powstałego sklepu, jak i otoczenia konkurencyjnego. Powinniśmy zbadać jakie liczby produkują, gdzie możemy uzyskać nad nimi przewagę.
Kolejna sprawa to określenie grupy odbiorców. Będzie to sprawa bardzo indywidualna. Tworzony przez Was sklep online może być skierowany do Nabywcy uniwersalnego, który będzie mógł wybierać spośród wielu typów produktów, lecz też przykładowo zapraszać do sklepu internetowego przede wszystkim kobiety, ze względu na przewagę kosmetyków. Kluczowy będzie precyzyjnie nakreślony plan biznesowy. Sumiennie rozpatrzcie, czy dotarcie do Klientów z całej Polski lub za granicę jest możliwe z dostępnym budżetem. Może tak się zdarzyć, iż trzeba będzie skupić się na nieco mniejszym terenie – np. województwie.
Należy pamiętać, iż założenie sklepu internetowego utożsamiamy z działalnością gospodarczą. Konieczne będzie podjęcie któregoś z tych działań:
- W kwestii otwierania własnej firmy, koniecznie należy zarejestrować działalność gospodarczą – zrobić wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym albo do Ewidencji Działalności Gospodarczej, uzyskać REGON w Urzędzie Statystycznym, dopełnić formalności w Urzędzie Skarbowym i ZUS-ie.
- Gdy Twoja firma już działa, powinieneś tylko zmienić dane w swoim PKD (Polska klasyfikacja działalności), dodając tamże zapis o handlu w Internecie.
Kolejna istotna kwestia to oferowane produkty. Kiedy już namyślimy się czy nasz asortyment wypełni coś specjalistycznego, z mniej popularnej działki, czy też produkty powszechne, produkowane na ogromną skalę, możemy się skupić na odpowiednim wyselekcjonowaniu dostawcy. Sumienność, terminowość i zaufanie, to winna być grupa cech, na jaką wypada zwrócić uwagę. Jest oczywistym, że ważny dla nas będzie też przełożenie jakości na koszta. Wcale nie musi być tak, że oszczędzając zyskamy, a płacąc więcej z pewnością odniesiemy sukces. Sprawa dostawcy załatwiona? Teraz należy zredagować unikalne prezentacje towarów. Wielu się zastanawia – ale po co mi oryginalne opisy?
Zagłębiamy się w tym momencie w kwestię promowania. Nie możemy się oprzeć tylko na opisach producentów. Jeśli chcemy jak najszybciej czerpać profity z inwestycji, to wtedy musimy postawić na jedyne w swoim rodzaju opisy produktów – chwytliwe dla Klientów, ale również uregulowane pod SEO, żeby wyszukiwarka taka jak Google oceniła naszą jakość pozytywnie. W przypadku skopiowanych treści – nasza wyrocznia oceni nas jako niezbyt atrakcyjnych i nie zagwarantujemy sobie czołowej lokaty w wynikach wyszukiwania. Takie opisy damy radę przygotować na własną rękę, ale wyższą jakość mogą nam zapewnić fachowcy z dziedziny SEO.
Sprawy związane z produktami już za nami – pora na zagwarantowanie konkretnych systemów płatności. Do popularnych należą:
– System PayU
– PayPal
– Przelewy 24
Bez dwóch zdań powinniśmy też zagwarantować Nabywcom możliwość płatności za pobraniem i z góry. Kluczową sprawą jest to, żeby formy płatności były właściwie zabezpieczone– szczególnie dobrym rozwiązaniem będzie tutaj szyfrowanie. Dzięki temu nasi Klienci obdarzą Was większym zaufaniem.
Sklep internetowy – domena, hosting i program
Zamysł jest, konkurencja została zadbana, mamy naszkicowany plan działania i właściwie przygotowane do sprzedaży produkty? Teraz trochę spraw technicznych.
Wybór oprogramowania pod nasz sklep to coś, co może przesądzić o powodzeniu naszych starań. Nie musicie być ekspertami w tej dziedzinie, od czego są doradcy. Czasami starczy choćby darmowe oprogramowanie, ale jeśli nasz sklep ma się rozwinąć na dużą skalę – lepiej przeznaczyć środki na full serwis, a nawet na indywidualne oprogramowanie.
Domena czasem jest dostarczona wraz z oprogramowaniem, ale też nie zawsze. Jeżeli tak nie jest – to w takiej sytuacji będziemy zmuszeni ją dodatkowo kupić. Jak wygląda dobra domena dla sklepu internetowego? Łatwa do zapamiętania, prosta nazwa nawiązująca do oferty sklepu i taka, którą nasz Klient powtórzy później innym .
W temacie hostingu najważniejszy będzie rozmiar serwera i dane dotyczące transferu – naszym zadaniem będzie dostosowanie hostingu do potrzeb naszego sklepu. Nie polecamy używania darmowych hostingów – narzucają one zbyt wiele barier, co utrudni nam pracę.
Tworzenie sklepów internetowych —–> http://www.blacksoft.pl/tworzenie-sklepow-internetowych/
Artykuł Jak otworzyć sklep internetowy – procedury techniczne i inne pochodzi z serwisu Nasz katalog.